Ani spolu, ani bez sebe

Ani spolu, ani bez sebe

Divadelní, komediálně laděná hra, za kterou stojí francouzský autor Fabrice Roger-Lacan. Příběh je vystavěn na jednoduchosti a hlavními aktéry, kteří se po celou dobu představení objevují na jevišti pouze dva, jsou Jana Paulová a David Suchařípa.

Protiklady se přitahují

Komediální příběh vypráví o dvou lidech odlišných názorů i povah. Jde o dva sousedy, kteří spolu sdílí prostor malé chodby na společném patře. Zprvu se míjí a nevšímají si jeden druhého. Postupem času začínají mít oba jasno. Shodnou se pouze v tom, že nemají absolutně nic společného a spíše si lezou na nervy, než že by se tolerovali. Dialogy jsou laděny do lehkých i pernějších dohadů a neshod. Tato situace nějakou dobu trvá. Chvílemi se střídá komediální podtón s hořkým nádechem, který samota přináší. Než si k sobě aktéři začnou hledat cestu, nikdo to nikomu dobrovolně neulehčuje.

Jak samotná hra plyne, ona, coby renomovaná psycholožka a on, jako marketingový manažer si začnou uvědomovat fakt, který se týká vesměs všech lidí. Že nikdo z nás nechce být příliš dlouho sám.

Citace samotných herců

Jana Paulová se o hře vyjádřila takto:

  • Hra je vtipná, chytrá a líbí se mi její téma – že lidé, kteří jeden ke druhému mají hodně blízko, mohou mít k sobě tak složitou cestu.
  • S kým hraju, je pro mě na jevišti možná důležitější než to, co hraju. S partnerem, se kterým na sebe slyšíme a máme smysl pro podobný humor, se dá i z průměrného textu udělat dobrá komedie. Navíc s Davidem máme za sebou stovky odehraných repríz komedie Drahouškové, takže už dávno víme, že je nám spolu na jevišti dobře.

David Suchařípa říká:

  • Hraju manažera marketingu, ta hra je samozřejmě o něčem úplně jiném, nicméně je to postava uvěřitelná, a to je pro mne důležité – že jde o reálnou živou bytost. Pochopitelně se chová jako spousta lidí, které znám. Ale je to spíš prototyp člověka složeného z několika lidí. Není to tak, že by se mi za touto figurou vybavil jeden konkrétní známý nebo kamarád. Pokud bych do této postavy vložil mix svých deseti různých známých, to bych si asi dokázal představit.