Tradice na niž jsou již řadu let beskydští turisté zvyklí jsou Ledové sochy. V sobotu 7. ledna byla otevřena tradiční výstava soch vyrobených pouze z ledu. Každý rok se téma mění, například loni bylo ke shlédnutí Ledové království v čele s trůny, královnou, korunou a další. Výstava se letos hodně rozrostla. Z původních 8 tun se letos staví z 42 tun kvádrů ledu. Soch by nakonec mělo být přes 40.
V prvním stanu je již dokončen podmořský svět. K vidění je například potápěč či mořský koník. Nechybí ale ani tradiční želva, vrak lodě či krásná chobotnice. Šest sochařů začalo tesat již v úterý a od té doby neúnavně pracují i přes osm hodin denně. Výstavba mořského světa je hotová. Ve vedlejším stanu začli modelovat ještě svět brouků. Ten bude přístupný v následujících několika dnech.ledove-sochy-pozvanka

O samotném sochání v mrazu říká jeden ze sochařů Jan Paďour z Jaroměře toto: “Letos zde máme extrémní podmínky. Až do pátku silně sněžilo. Báli jsme se o stan, aby neuletěl. Tak silný vítr zde byl. Nyní jsou zase teploty hodně nízké, i dvacet pod nulo. To sochání v ledu příliš nesvědčí”. Podle něj je velký mráz spíše na škodu. Velký mráz způsobuje snadnější praskání ledu a musíte být opatrnější. Navíc se při modelování detailních míst používá prolévaní vodou, ale ta okamžitě mrzne.
Problémy jsou také s nářadím. Nesmíte používat olej na mazání řetězu (sochy by byly od oleje, protože ten při řezání lehce z řetězu stříká). A když se pila na chvíli vypne, místo oleje máte v řetězu vodu z ledu, okamžitě vám řetěz zamrzne. Mráz samozřejmě působí i na vyšší únavu sochařů. “Večer jsem fakt velmi unavení a promrzlí”, dodává Paďour.

pustevny4-pustevny-cz

Ryba z loňské výstavy Ledové království. Letošním tématem je Podmořský svět a Makrovýstava brouků


V týdnu přibudou další sochy, které zde vytvoří amatérští sochaři a děti. Na víkendy se plánují akce, zaměřené na lední sochařství. Můžete si vyzkoušet řezat či tesat do ledu. Plánuje se živá hudba, jarmark či ukázky beskydské gastronomie. Ledové sochy budou přístupné k vidění až do 22.ledna ve stanech. Poté budou krycí stany odstraněny a o vše se již postará příroda.

Tvorba soch z ledu má již 19 letou tradici. Letos bude výstava největší. Doufejme, že příroda zachová sochy déle než tomu bylo v minulých teplých letech. Na Pustevny se nejlépe dostanete z Tronajovic od parkoviště u hotelu Ráztoka (jede zde i autobus). Pak buď pěšky po prohrnuté cestě nebo klasicky sedačkovou lanovkou. Od Prostřední Bečvy můžete na Pustevny vyjet i autem (nahoře je nehlídané parkoviště za 80 kč na den).