Úspěšná a úžasná divadelní hra Jiřího Hubače Dům na nebesích, naplňovala během neuvěřitelných rekordních sedmi let hlediště Divadla na Vinohradech. Ani její filmová verze není o nic méně úspěšná. Celovečerní adaptace se téměř, mimo obsazení herců, neodchýlila od původní jevištní úpravy, téměř vůbec. V tomto případě to nebylo vůbec na škodu.

Představení se už bohužel dlouhá léta na scéně divadel neodehrává, ale díky filmové adaptaci si jej můžete kdykoliv dopřát.dum na nebesích, foto:ceskatelevize.cz

Dokonalé obsazení

Postavu Kláry napsal Jiří Hubač přímo pro Jiřinu Bohdalovou. Sepisoval roli jistou rukou a s dokonalou znalostí toho, co herečka umí a kam ji zařadit. Jiřina Bohdalová tak měla opět po čase na jevišti možnost dokázat šířku svého hereckého talentu, který suverénně zahrnuje i tragikomické polohy. Nejen komediální polohy, ve kterých jsme ji vesměs vídali.

Diváci si ihned hru i film zamilovali pro jeho lidový obsah. V ději se neodehrává nic komplikovaného. Hra – i film – vypovídají spíše dramatický než komediální životní příběh udřené a přespříliš obětavé Kláry. Svůj smysl života vidí v tak trochu nedobrovolném, ale nekonečném obskakování druhých a teprve v závěru zjišťuje, že někteří si tuto péči zasluhují a jiní o ni zase naopak vůbec nestojí. Herecký koncert divákům po léta připravovala nedostižná Jiřina Bohdalová, která osud nešťastné a v podstatě opuštěné ženské vykreslila dokonale. V rámci tohoto hvězdného vystoupení nezapomínejme ani na Petra Nárožného, Josefa Somra, Václava Vydru, Simonu Postlerovou a klenot vinohradské činohry Jiřinu Jiráskovou, která s grácií sobě vlastní, ztvárnila fantastickým způsobem degradovanou aristokratku a ztělesnila sarkastickou majitelku rozpadající se vily.