Dům na nebesích

Úspěšná a úžasná divadelní hra Jiřího Hubače Dům na nebesích, naplňovala během neuvěřitelných rekordních sedmi let hlediště Divadla na Vinohradech. Ani její filmová verze není o nic méně úspěšná. Celovečerní adaptace se téměř, mimo obsazení herců, neodchýlila od původní jevištní úpravy, téměř vůbec. V tomto případě to nebylo vůbec na škodu.

Představení se už bohužel dlouhá léta na scéně divadel neodehrává, ale díky filmové adaptaci si jej můžete kdykoliv dopřát.

Dokonalé obsazení

Postavu Kláry napsal Jiří Hubač přímo pro Jiřinu Bohdalovou. Sepisoval roli jistou rukou a s dokonalou znalostí toho, co herečka umí a kam ji zařadit. Jiřina Bohdalová tak měla opět po čase na jevišti možnost dokázat šířku svého hereckého talentu, který suverénně zahrnuje i tragikomické polohy. Nejen komediální polohy, ve kterých jsme ji vesměs vídali.

Diváci si ihned hru i film zamilovali pro jeho lidový obsah. V ději se neodehrává nic komplikovaného. Hra – i film – vypovídají spíše dramatický než komediální životní příběh udřené a přespříliš obětavé Kláry. Svůj smysl života vidí v tak trochu nedobrovolném, ale nekonečném obskakování druhých a teprve v závěru zjišťuje, že někteří si tuto péči zasluhují a jiní o ni zase naopak vůbec nestojí. Herecký koncert divákům po léta připravovala nedostižná Jiřina Bohdalová, která osud nešťastné a v podstatě opuštěné ženské vykreslila dokonale. V rámci tohoto hvězdného vystoupení nezapomínejme ani na Petra Nárožného, Josefa Somra, Václava Vydru, Simonu Postlerovou a klenot vinohradské činohry Jiřinu Jiráskovou, která s grácií sobě vlastní, ztvárnila fantastickým způsobem degradovanou aristokratku a ztělesnila sarkastickou majitelku rozpadající se vily.