Rusalka

Letitá a předně světoznámá opera vypráví příběh nádherné Rusalky, která se zamiluje do mladého a okouzlujícího prince. Otec jejímu velkému přání, kterým je touha stát se lidskou bytostí, rozhodně nepřeje. Rusalka velmi touží po polidštění, protože jedině tak může být její láska opětovaná. Pomocnou ruku může podat ježibaba, která ale klade podmínky a varování. Za svou touhu musí Rusalka zaplatit krutou daň a to tím, že se stane němou. A pokud se jí nepodaří princovu lásku získat, stane se bludičkou.

Rusalka riziko podstoupí a opravdu se změní v krásnou dívku. S princem se setkává na břehu jezera. Ten k ní téměř okamžitě zahoří láskou a touží dívku pojmout za svou ženu.

Uhrane jej však cizí kněžna. Princ začne váhat mezi němou, éterickou dívkou a ohnivou ženou. Aby Rusalka nebyla nakonec opravdu prokleta, musela by prince zabít. Toto však striktně odmítne a nešťastná se vrací do chladných vln jezera v podobě bludičky.

Prince však mezitím kněžna opustila a on, plný žalu z Rusalčina zmizení, bloudí bezdušně krajem. Na břehu jezera se znovu s Rusalkou, proměněnou v bludičku, setkává. Princi je nad slunce jasné, že jediný polibek povede k jeho neodvratné záhubě, nemůže si však pomoci a neodolá.

Generační odkaz

Všem je známo, že autorem nezapomenutelné opery je Antonín Dvořák. Sepsána byla na motivy pohádky Malá mořská víla, která vzešla z pera Hanse Christiana Andersena.

Libreto pak dále sepsal Jaroslav Kvapil. Skladatel i básník se velmi dobře znali.  Sedli si nejen umělecky, ale i jako lidé a společně vytvořili silný odkaz budoucím generacím. Krásná spolupráce obou tvůrců, skladatele i básníka, kteří si byli umělecky i lidsky velmi blízcí, přinesl odkaz letitým generacím. Kouzelný a působivý příběh o velkém přání a následném zklamání Rusalky vyráží dech divákům po celém světě.

Státní opera nabízí představení Rusalky již od roku 2005 v režii známého režiséra Zdeňka Trošky. Jeho pohádky a následná režie Rusalky byly sázkou na jistotu. Opera je bravurně nastudovaná v češtině a v představení jsou použity anglické titulky. Tento kulturní zážitek si můžete vychutnávat po dobu 3 hodin a 10 minut. Oddech v nádherném prostředí jsou vám nabídnuty v podobě přestávek po 20 minutách.