Hrdý Budžes: super herecký výkon

Hrdý Budžes: super herecký výkon

Divadelní hra, v hlavní roli s excelentní herečkou Bárou Hrzánovou, je napsána na motivy knihy Hrdý Budžes. Jde o politickou hru, o které je však vyprávěno dítětem. Tudíž se k divákovi dostává zprostředkovaný pohled na vzniklou situaci, prostýma, dětskýma očima.

Nekomplikovaný a svižný obsah

Žákyně 2. třídy Helenku trápí to, že se jí ostatní děti posmívají, protože je “tlustá”. Helenka vyrůstá bez vlastního otce. Mamince neříká maminko, ale Kačenko. Tatínka jí však nahrazuje maminčin přítel Pepa, který stejně jako Kačenka pracuje v divadle a je otcem Helenčina mladšího bratra. Helenka je velmi vnímavá a ráda tráví čas mezi dospělými.

Helenčina maminka i otčím přichází postupem času o práci v divadle. Příčinou je samozřejmě jejich nesouhlas s režimem a nepodporování komunistické ideologie.

Dojde k rodinnému rozkolu kvůli babičce, která komunikuje s pravým otcem Helenky. Předává mu nepravdivé informace o tom, jak je jeho dcerka nešťastná a jak špatně je o ni postaráno. Což není pravdou. Maminka Helenky se vše dozví a vztahy s rodinou ukončí. Vše zachrání až Kačenčin otec. Kniha i divadelní představení tedy končí oslavou Vánoc a stěhováním do Prahy. Helenka je ze stěhování nadšená, protože se jí tak plní její velké přání.
Zjišťuje i pravdu o svém hrdinovi Budžesovi, který Budžesem vlastně ani nebyl, protože se v básni píše: “Hrdý buď, žes vytrval…”
Helenka, než pochopila pravý význam, obdivovala Budžesovu vytrvalost a odhodlanost. I pro ni tak po jeho vzoru neexistovaly cíle, které by nedokázala pokořit.

Dětská bezprostřednost

Tato oddechová hra krásně zobrazuje fakt, že děti mají záviděníhodnou vlastnost. Mají pro všechno vždy to nejjednodušší vysvětlení a problémy, které vnímají, si vysvětlují s úsměvem na rtech.