Sissi – útěky Alžběty Rakouské

Sissi – útěky Alžběty Rakouské

Poslední představení, které jsem viděla v Ostravě v tomhle roce. A jak se říká, to nejlepší nakonec. I když zdaleka nejlepší byl Jesus, tak Sissi je v těsném závěsu. Neskutečný výkon herců. Pavlína Kafková, představitelka Sissi (nebo celorepublikově známé soudkyně Barbary) byla na pódiu téměř celou dobu. Skoro tři hodiny čistého času hraní.

Celý příběh se odehrává víceméně podle skutečných historických faktů, které o této panovnici známe.  Žila v 19. století po boku císaře Františka Josefa. Nutno říci, že manželství bylo z čisté lásky mladých lidí. A ta láska v různých podobách přetrvala až do konce. Byla to nevšední šlechtična. Zcela odlišná od hloupých dam na císařském dvoře. Hodně četla jakoukoli literaturu. Romány i naučnou vědeckou. Domluvila se asi osmi jazyky, včetně českého (ale také latinsky, rumunsky nebo maďarsky. Byla hodně promaďarsky zaměřená. Dbala na svůj vzhled, držela si štíhlou postavu jak přísnými dietami, tak aktivním několikahodinovým cvičením denně. Podnikala také dlouhé túry. Pět šest hodin chůze bez přestávek. Nikdo z doprovodu ji na těchto zdravotních vycházkách nestačil. Ušla i 50 km na za jednu túru.

Bohužel Sissi byla přecitlivěla, což jak se později zjistilo, nebylo výchovou ale geneticky předáná vlastnost v rodině. Ke svým dětem nedokázala udržovat lásku. Pouze k nejmladší dceři Marii Valerii měla silnější vztah, ale i tak ji často opouštěla a nechala vychovávat na císařském dvoře. Sama s malým doprovodem odjížděla z Vídně na celé dlouhé měsíce na cesty po celém světě. V cestování nacházela klid a naplňovala přirozenou touhu po svobodě. Ráda pobývala hlavně v milovaném Maďarsku.

O jejím milostném životě se toho moc neví. Zřejmě nějaké milence měla ale dodnes je to věcí dohadů. Ve stáří se usmířila s císařem a jejich láska nabývala opět na síle. I když to již byla láska dvou starých lidí. Přátelská. Přemáhaly jí však stále větší deprese. V roce 1898 byla tragicky zavražděna italským anarchistou v přístavu.

O tom všem je ostravská divadelní hra. Všechny důležité momenty jsou ve hře a není pro to divu, že trvá skorem tři hodiny. Řekla bych, že se jedná rozhodně o nejlepší drama letošního roku. Výkon Pavlíny Kafkové byl perfektní. Zaujala také změna hlasu, kterou udělala mezi mladou a starou Sissi.